10 ایده‌ی بزرگ برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک!

این روزها داشتن یک اتاق خواب کوچک در یک خانه‌ی جمع‌وجور می‌تواند، یک نعمت بزرگ باشد! دردسر کمتر برای چیدمان و فضای کمتری که می‌تواند باعث شود تمیز کردن خانه یک دغدغه‌ی بزرگ نباشد! کافی است با دانستن چند نکته در مورد دکوراسیون اتاق خواب کوچک کاری کنید که اتاق شما دل‌باز و بزرگ به نظر برسد.

برای ایده گرفتن درباره‌ی دکوراسیون اتاق خواب‌های کوچک پیشنهاد می‌کنیم عکس‌های بالا را هم ورق بزنید.

برای داشتن یک خانه‌ی مدرن و خاص نیازی به یک حمام بزرگ و مجهز، اتاق کار جداگانه، تخت خواب کینگ سایز (King Size) و مبلمان بزرگ ندارید، تنها لازم است بدانید که چطور می‌توانید از فضای خود بهترین استفاده را بکنید؛ پس خانه یا اتاق خواب کوچک خودتان را با این ۱۰ ایده بچینید و لذت ببرید.

۱. از رنگ‌های روشن و شفاف استفاده کنید

دکوراسیون اتاق خواب کوچک ایرانی

رنگ سفید یک رنگ کاربردی و همیشگی برای اتاق خواب‌های کوچک است، سفید از  اینکه اتاق خواب شما کوچک، فشرده و به اصطلاح قوطی کبریتی دیده شود جلوگیری می‌کند. رنگ سفید یا هر رنگ روشن و شفاف دیگری جای خالی دیوارهای گسترده و پنجره‌های بزرگ را برای شما پر می‌کند.

برای اینکه رنگ و روی اتاق خواب شما بی‌روح و خسته‌کننده به نظر نرسد، سعی کنید از لایه‌های متعدد به عنوان رومیزی، کف پوش یا روتختی استفاده کنید و طرح‌های ساده و مدرن را به زمینه‌ی بی‌رنگ سفید اضافه کنید.

۲. تخت خواب را در گوشه‌ی اتاق قرار دهید

مدل تخت خواب جدید برای اتاق خواب کوچک

بیشتر تخت خواب‌ها طوری طراحی شده‌اند که بهتر است در وسط دیوار قرار بگیرند، به طوریکه هر دو سمت آن‌ها باز باشد. اما برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک شما این ایده‌ی چندان خوبی نیست.

برای اینکه بهترین استفاده را از فضای اتاق خواب خود داشته باشید، بهتر است تخت خواب را کنج اتاق قرار دهید. قرار گرفتن تخت در گوشه‌ی اتاق یک حالت جمع‌وجور و راحت به اتاق خواب شما می‌دهد.

برای اینکه اتاق شما حس خوابگاه به خودش نگیرد کافی است بالای تخت از تابلو و چند تخته‌ی کوچک قفسه‌ای شکل استفاده کنید.

۳. تخت خواب‌های کتیبه‌دار را کنار بگذارید

مدل تخت خواب ساده برای اتاق خواب کوچک

چند سانتی‌متر فضای بیشتر در چیدمان خانه‌ای با اتاق خواب کوچک، حیاتی است! پس تخت خواب بزرگ کتیبه‌دارتان را فراموش کنید و به جای آن از یک تخت خواب جدید ساده اما مدرن استفاده کنید.

استفاده از تخت خواب‌های ساده و مینیمال به شما این اجازه را می‌دهد که بالای تخت از  تابلوها یا قاب عکس‌های کوچک و جذاب استفاده کنید. چیزی که در دکوراسیون خانه مد روز است.

۴. طرح‌های مینیمال بهترین انتخاب هستند

مدل دکوراسیون اتاق خواب کوچک

فقط اکسسوری‌ها و لوازم تزیینی محبوب‌تان را نگه دارید و با ساده نگه داشتن تزئینات و استفاده از طرح‌های مینیمال، روی فضای باز بیشتر تمرکز کنید.

به جای کمد دیواری‌ها یا کتابخانه‌های بیرون دیوار از قفسه‌هایی استفاده کنید که داخل دیوار کار گذاشته می‌شوند تا فضای بیشتری برای وسایل خود داشته باشید و کمتر چیزی را سر راه قرار بدهید.

۵. از جادوی آینه‌ها استفاده کنید

ایده چیدمان خانه کوچک ایرانی

آینه‌ها با بازتاب دادن نور می‌توانند تصور فضای بزرگ‌تر را ایجاد کنند. قرار دادن یک آینه در برابر پنجره می‌تواند نور طبیعی اتاق را دو برابر کند و همین باعث می‌شود اتاق خواب کوچک شما بزرگ‌تر و دل‌بازتر دیده شود.

اما کدام آینه را برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود انتخاب کنید؟ بهترین انتخاب، یک آینه‌ی قدی بزرگ است که می‌توانید آن را به سادگی به یکی از دیوارها تکیه دهید یا با یک پیچ کوچک وصل کنید.

۶. از فضای زیر تخت خواب استفاده کنید

مدل تخت خواب جدید ساده

اگر به فکر خرید سرویس خواب جدید هستید، تخت خوابی را انتخاب کنید که فضای زیر آن کشو داشته باشد. تخت خواب‌های کشودار بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید می‌توانند به شما در ایجاد فضای اضافی کمک کنند.

۷. چیدمان عمودی را انتخاب کنید

مدل تخت خواب دو طبقه جدید

البته این انتخابی نیست که همه بتوانید داشته باشید، اگر از تخت خواب‌هایی که بالای میز کار یا کتابخانه قرار می‌گیرند بدتان نمی‌آید، می‌توانید این ایده را اجرا کنید. سعی کنید از دیوارها تا می‌توانید بهره ببرید و هر چیزی را لایه لایه روی هم قرار دهید.

 ۸. دیوارهای اتاق خواب را کاغذ دیواری کنید

مدل کاغذ دیورای سه بعدی برای اتاق خواب

فقط به این دلیل که اتاق خواب شما کوچک است دلیل نمی‌شود در چیدمان و دکوراسیون آن از طرح و رنگ‌های خسته‌کننده و تکراری استفاده کنید. برای استفاده از کاغذ دیواری در اتاق خواب، یک دیوار اصلی را به عنوان دیواری که در مرکز دید قرار می‌گیرد انتخاب و همان دیوار را با یک کاغذ دیواری طرح‌دار زیبا کنید. معمولا دیواری که بالای تخت خواب قرار می‌گیرد برای این کار بهترین گزینه است.

کاغذ دیورای اصولا فضای اتاق خواب را شلوغ می‌کند و باعث می‌شود اتاق شما کوچک‌تر هم به نظر برسد. اما اکر طرح درستی را انتخاب کنید دقیقا نتیجه‌ی عکس خواهد داشت.

کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب شما باید طرح‌های درشت داشته باشد. پس از طرح‌های ریز و شلوغ بپرهیزید. کاغذ را روی دیواری به کار ببرید که بزرگترین دیوار یا در مرکز دید است. همانطور که گفتیم معمولا پشت تخت خواب برای کاغذ دیواری جای مناسبی است.

اگر روتختی خودتان را با طرح کاغذ دیورای ست کنید، بهترین تاثیر را می‌گیرید.

۹. قفسه‌های دیواری را به کار بگیرید

مدل قفسه دیورای اتاق خواب جدید

چیزی به اندازه‌ی قفسه‌های دیواری نمی‌تواند در دکوراسیون اتاق خواب کوچک، کاربردی و مناسب باشد. از این قفسه‌ها می‌توانید به عنوان میز تحریر و کتابخانه یا جای قرار دادن قاب عکس، وسایل دکوری، لپ‌تاپ و… استفاده کنید. کافی است قوه‌ی تخیل خودتان را آزاد بگذارید.

۱۰. قفسه‌ها را داخل دیوار ایجاد کنید

مدل دکور اتاق خواب کوچک ساده مدرن

رف یا قفسه‌های داخل دیوار وقتی به کارتان می‌آید که بخواهید خانه را بازسازی کنید. این قفسه لازم نیست چندان عمیق باشند؛ فقط تا حدی عمیق که به کارتان بیایند و بتوانید برخی از خرده‌ریزها یا لوازم تزئینی مثل قاب عکس را در آن‌ها جای دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 17 =