درباره ما

معماری برای همه ؟!!!

نه امروز معماری برای همه نیست بلکه دستمایه قدرت نمایی بساز و بفروش هاست. البته روزی روزگاری معماری برای همه بود. همان روزها که نفس کشیدن در شهرها راحت بود. همان روزها که هنوز زندگی در هیاهوی شهرها، عادتمان نداده بود به فراموشی. فراموشی حیاط­ ها، از همان حیاط­ هایی که وقتی می­بینیم امکان ندارد در دل آهی نکشیم و این یعنی گذشته­ همه ما با مرکزیت این حیاط ­ها عجیب گره خورده، عجیب. همان حیات هایی که مرکزیتشان در سوز زمستان به طرز عجیبی دل گرممان می­کرد. حیاط هایی با حوض ­های آبی رنگ و گلدان هایی که دست­ پرورده عزیز و آقا­جانمان بود و آن حال و هوای ناب بعد از ظهرها در حیاط جمع شدن­ و عصرهایی پاییزی آن روزها که اصلا هم دلگیر نبود. درختان آن روزها، فقط منبع تامین اکسیژن و تعدیل دما و رطوبت نبودند، درختان آن روزها امید محله بودند، نشان اصالت محله بودند، تکیه ­گاه بودند برای پشت خمیده پیرهای محله، پاتوق بودند برای دل­ های پر از درد و لب­ های پر از خنده­ همسایه­ ها. رواق­ ها و ساباط ­های مهربان، گاه و بی­گاه بر سر کوچه ­های پر پیچ و خم محله سایه انداخته و رهگذران را چند متر زیر سایه خود بدرقه می­ کردند و به آن­ها چشم می ­دوختند تا به سلامت گذر کنند. تک تک آجرهای هر خانه، خبر از جاری بودن زندگی پشت در آن میداد و چه کیفی داشت کوبه در را نواختن و با اجازه صاحب خانه سر را از درگاه در خم کردن و وارد یک صمیمیت بی انتها شدن.

همه آنچه گفته شد، صرفا مرور خاطرات خوش مشترک ما در محله ها و خانه های قدیمی نبود، بلکه تلنگری بود تا بیاد آوریم که آنچه دیروز جان معماری را با روح مردم گره زده بود، امروز جزو خاطرات دور ماست. تا بیاد آوریم که امروز معماری برای همه نیست، امروز که شهرها حیاط­ ها را قورت داده، درختان از سر ناچاری فقط تامین اکسیژن می کنند که مبادا بلعیده شوند و بجای ساباط و رواق تا چشم کار می­کند، دود و گرد و غبار است که از قضا نه بر سر رهگذری سایه می ­اندازد و نه با چشم نگران بدرقه اش می­کند.

ترمیم رشته گسسته تعلق مردم به معماری، زمانبر و دشوار است و محقق نخواهد شد مگر با نزدیک کردن دوباره مردم به معماری. در راستای تحقق این امر، ما گام کوچکی برداشتیم تا دانش فنی و کاربردی معماری بصورت رایگان برای همه در دسترس باشد، تا دوباره معماری برای همه شود. ما احیای حس تعلق مردم به معماری را از قلب خانه های شما شروع می کنیم و پاسخگوی پرسش های معماری شما در زمینه های ساخت، بازسازی و نوسازی، دکوراسیون داخلی، فضای سبز و غیره خواهیم بود تا از طریق پاسخگویی به نیازهای کیفی فضای زندگی شما، به ارتقای سطح کیفی فضای زندگیتان کمک کنیم. برای شروع کافیست پس از عضویت در سایت، بر روی گزینه “یک سوال بپرسید” کلیک کنید.

نویسنده: شیوا حکیمیان