حیاط

طراحی فضای سبز و محوطه سازی

از خصوصیات محوطه سازی و فضای سبز می توان به ایجاد فضایی دلنشین، روحیه بخش و جذاب را که برای استفاده کنندگان از آن بوجود می آورد اشاره کرد. همچنین طرح های متفاوت و متناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف بنا تاثیر فراوانی در زیبایی و لذت بخش بودن فضا مورد نظر دارد.

در محوطه سازی همیشه با گیاهان متنوع سروکار داریم چون گیاهانی که در فضای سبز مورد استفاده قرارمی گیرند همیشه علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی، از شرایط اکولوژی (محیط زیست) نیز متأثر هستند. مانند تغییرات درجه حرارت، حداقل مطلق دما، میانگین و حداکثر مطلق دما، تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا، بارندگی ها، تعداد روزهای ابری و آفتابی، کوتاهی و بلندی روز و شب و دیگر پدیده های جوی به دقت توجه شود.

طراحی دکوراسیون فضای سبز و محوطه سازی، همیشه جذابیت و البته نیاز به خلاقیت زیادی دارد. یکی از لذت بخش ترین بخش های ساخت و ساز، طراحی دکوراسیون و محوطه سازی فضای سبز آن است. مفهوم ابتدایی پروژه های طراحی چشم انداز جدید اغلب همیشه سبک های خود را بر اساس سبک خانه، نیازهای شخصی و خانوادگی و شخصیت صاحب هر زمان که ممکن است. شروع با یک موضوع در ذهن و یک برنامه کامل به پایان رسید کمک خواهد کرد که پروژه را در مسیر و همچنین ایجاد و حفظ وحدت بین خانه، محوطه و باغ.

یکی از مهم ترین گامهای اصلیطراحی و اجرای محوطه سازی (لند اسکیپ) جانمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می باشد که باید قبل از اجرا در طراحی محوطه نوع چیدمان گل و گیاه در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد.

از دیگر خصوصیات محوطه سازی و فضای سبز نیز می توان به ایجاد فضایی دلنشین، روحیه بخش و جذاب را که برای استفاده کنندگان از آن بوجود می آورد اشاره کرد. همچنین طرح های متفاوت و متناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف یا پشت بام بنا تاثیر فراوانی در زیبایی و خوش نما کردن ویلا یا ساختمان مورد نظر دارد.

مصالح ساختمانی در محوطه سازی 

خوشبختانه امروزه تولید و نو آوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی روبروست ؛ اما شناخت وانتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی امرییست که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست . علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده میشود بخشی از مصالح بطور خاص فقط در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاع از این موارد میتواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد.

زیبایی و تنوع در محوطه فضای سبز

یکی از عناصر اصلی و حیاتی در طراحی محوطه، وجود آب است كه قسمتی از آن منحصراً برای آبیاری، حفاظت گیاهان و بخش دیگر به منظور ایجاد وخلق زیبائی درطراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

ولی آنچه که مورد توجه است وجود و تأثیر آب از لحاظ زیبائی و تنوع در محوطه فضای سبز، از قبیل تشیكل آب نماها حوض و حوضچه است. آب در حال حركت كه فرو می ریزد قطره قطره می چكد، موج می زند، می ریزد، یا می پاشد، می تواند بر جنبش و هیجان محوطه بیفزاید.

فواره ها و آبنماها می توانند به مقدارزیادی در خنك كردن هوای محل تأثیر داشته باشد.

طراحی آب نما در محوطه فضای سبز به شکلهای مختلف كه جنبه تزئینی داشته باشد، بستگی كامل به ذوق و سلیقه طراح دارد.

انواع فضای سبز: 

 1- فضاهای سبز عمومی: 

بیشترین مورد از فضای سبز است که در دسترس می باشد این فضاها عمومی مکانی جهت بازی ها و مناطق ورزش است. فضاهای یاد شده اساساً برای این منظور طراحی یا تجهیز شده اند.

وجود نیمکت، روشنایی، آبخوری، دستشویی، کف سازی معابر و دسترسی از اجزاء اصلی این نوع فضاها به شمار می روند.

۲- فضاهای سبز نیمه عمومی:

 فضاهای سبزی که بازدهی اکولوژیکی دارند، لیکن استفاده کنندگان آن ها، نسبت به فضاهای سبز عمومی محدودتر هستند.

محوطه های باز بیمارستان ها، پادگان ها و ادارات دولتی و… در این دسته قرار می گیرند.

3- فضاهای سبز خیابانی:

نوعی از فضاهای سبز شهری هستند که به طور معمول درختکاری حاشیه ی باریکی از حد فاصل مسیرهای پیاده رو و سواره رو را تشکیل می دهند و یا به صورت متمرکز در فضاهای نسبتا کوچک میدان ها و یا در زمین های پیرامون بزرگ راه ها و خیابان ها شکل گرفته اند.

وظیفه اجتماعی و مهم طراحی فضای سبز، ایجاد هماهنگی میان هنر و علم، به منظور سازمان دهی برنامه ریزی و طراحی كل محیط و منظر است.

امروزه با توجه به این كه سلامت و رفاه انسان اهمیت خاصی پیدا كرده است، دست یابی به توانایی پایدار محیط و منظر، بدون از بین بردن و كاهش كیفیت منابع، یك اصل حیاتی در این حرفه است.

تفاوت دیگری كه طراحی فضای سبز با دیگر هنرها دارد، این است كه یك طرح لنداسکیپ فضای سبز، پس از پایان مراحل ساخت، در حقیقت هنوز تكمیل نشده است و تنها در طول زمان، به شكل نهایی خود دست پیدا می كند. به همین، دلیل حفاظت و نگهداری پروژه، پس از اجرا، ضامن حفظ و بقای آن است و از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

ارائه گواهینامه پایان کار ساختمان

اصول طراحی فضای سبز:

طراحی فضای سبز، در مقیاس های كوچك ،باید مبتنی بر راحتی،زیبایی، دوام و صرفه ی اقتصادی باشد.طراحی فضای سبز، به عنوان بخشی از اصول طراحی فضای سبز شهری، فرآیندی انسانی است كه با بهبود كیفیت كالبدی محیط زیست سرو كار دارد.

آن چه كه باید در اصول و قواعد طراحی محوطه فضای سبز، به آن اشراف داشت، این است كه یك فضای سبز (در هر مقوله ای كه باشد )، از یك سو، جز یی از شهر است و نمی توان بدون توجه به كل، در مورد جزء برنامه ریزی و طراحی انجام داد و از سوی دیگر، هر فضای سبزی، به منزله ی یك كل است كه از تركیب اجزا، مانند: راه ها، باغچه ها، محوطه سازی، مبلمان و المان ها تشكیل می شود و ضمن این كه بایستی كلیت در تمامی اجزا احساس شود، اجزا نیز به خوبی طراحی شوند.

در طراحی فضای سبز، از گیاهان به عنوان عناصر معماری می توان استفاده كرد. این عناصر، همانند دیگر عناصری كه در طراحی به كار گرفته می شوند، از ویژگی های بصری مانند: نقطه، خط، فرم، رنگ و بافت برخوردار هستند.

بایستی این ویژگی ها براساس اصول زیبایی شناختی، یعنی وحدت، تناسب، تعادل، توازن و مقیاس چیده شوند تا بتوان به محیطی دلپذیر دسترسی پیدا كرد.

فضای-سبز-و-محوطه-سازی-حیاط-ویلاطور

انواع سبک های طراحی فضای سبز

در حالی که چندین سبک مختلف طراحی چشم انداز وجود دارد که بسیار محبوب هستند و در بسیاری از طرح های باغبانی و باغبانی استفاده می شود، آنها محدود به فهرست دقیق و انتخابی انواع و تم ها نیستند. با این حال، اکثر مردم سعی می کنند حداقل با یک موضوع شروع کنند که سبک خانه و منطقه جغرافیایی آنها را مطابقت دهد.

باز هم توجه داشته باشید که لیست زیر از انواع طراحی تنها یک لیست جزئی از رایج ترین باغ ها و طراحی چشم انداز است. و در حالی که پایه و اساس این سبک های طراحی به طور معمول با توجه به محل جغرافیایی یا سبک خانه، محصول نهایی محدود به تخیل است.

سبک مدیترانه ای

همانند بسیاری از سبک های طراحی، این موضوع فضای بسیار زیادی از گیاهان استفاده می شود که برای ایجاد آن استفاده می شود. به عنوان گونه های جدید درختان نخل و انواع مختلف گونه های مدیترانه ای که به شرایط آب و هوایی مختلف مطابقت دارند، سبک طراحی مدیترانه تبدیل به یکی از محبوب ترین تم های مورد استفاده در بسیاری از نقاط جهان می شود.

سبک باغ ژاپنی

در حالی که بسیاری از خانه های شرقی و ژاپنی در ایالات متحده وجود ندارد، راه شرقی و فلسفه طراحی باغ ها در دنیای غرب بسیار محبوب هستند. بنابراین برای لذت بردن از نظم و ظرافت این موضوع باغ، اکثر مردم یا تمام حیاط های خود را به آن اختصاص داده است. در اغلب موارد، آن را با نگاهی به طرح های مدرن خانه مواجه می شود.

باغ های چوبی

باغ های تعطیلات در اصل برای پرورش محصولات برای حمایت از خانواده ایجاد شد. با این حال، در طول زمان، آنها ظاهر و استفاده کاملا جدید را گرفته اند. در اصل، گل ها اندک بودند و یا تنها با بذر در بذر رشد می کردند. با این وجود، هرچند زمان زیادی از این سبک هنوز هم برای آشپزخانه، گیاه و باغ های سبز می سازد، آن را به نوع محبوب تر از باغ گل تبدیل کرده است.

طراحی چشم انداز جنوب غربی

تم و جو بسیار محبوب است که می تواند از طریق نوع دکور باغ و همچنین نوع گیاهان ایجاد شود. در حالی که اغلب در مناطق خشک مانند آریزونا و نیومکزیکو استفاده می شود، در بسیاری از نقاط جهان بسیار محبوب است. باز هم، از آنجا که بسیاری از جو برای این موضوع می تواند با دکور و hardscapes ایجاد می شود، در بسیاری از مناطق که می تواند نوع گیاهان خشک استفاده شده در این سبک طراحی، محبوب تر می شود.

باغ های رسمی

طراحی منظر رسمی به مقدار زیادی بر روی خطوط مستقیم و اشکال هندسی بستگی دارد. چند بار این سبک بسیار متقارن است. گیاهان مرتب و مرتب شده اند تا اثر رسمی خود را حفظ کنند.

سبک طراحی منظره استوایی

با توجه به موقعیت جغرافیایی و نوع گیاهان، این تمهیدات محوطه سازی اغلب در همان منطقه به عنوان باغ مدیترانه گروه بندی می شوند. با این حال، گیاهان به طور کلی دارای برگ های بسیار بزرگتر و گیاهان گلدار با رنگ شدید روشن هستند. شاخ و برگ ضخیم در کنار تخت های کاشت قرار می گیرد و منطقه کاشت فضایی گرمسیری را ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفده =