اتاق کودک

اتاق کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

اتاق کودک و فضای فیزیکی پیرامون کودک از نظر بصری و همچنین حفظ ایمنی و سلامت کودک از اهمیت بالایی برخوردار است. اتاقی که کودک در آن  نگهداری می  شود باید شرایط ویژه ای داشته باشد.همچنین برای جلوگیری از مواجه با آلاینده های زیست محیطی و یا مواد خطرناک شیمیایی در خانه اقدامات زیر پیشنهاد می شود :

اتاق کودک
  • اصولاً بهتر است محل استقرار اتاق کودک در نمای جنوبی ساختمان باشد تا از نور خورشید بر خوردار گردد.
  • وسایل گرمازا در اتاق کودک نباید به هیچ وجه در دسترس او قرار داشته باشند.
  • اگر تصمیم دارید اتاق نوزادتان را رنگ بزنید لازم است حداقل دو ماه قبل از متولد شدن نوزاد نقاشی اتاق را به اتمام برسانید در غیر این صورت، موقتا نوزاد را در یک اتاق دیگر قرار دهید. نگهداری از کودک نسبت به نوزاد آسان تر می باشد زیرا دستگاه تنفسی کامل تری دارند، به همین منظور برای اتاق کودکان تنها کافی است یک مدت طولانی اتاق را خالی و تهویه کنید و سپس اتاق را مورد استفاده قرار دهید.
  • یکی دیگر از موارد مهم انتخاب پرده با جنس الیاف ارگانیک می باشد و اگر پرده تهیه شده چوبی بود و یا از تکه های سرب در انتهای پرده استفاده شده است، اطمینان حاصل کنید که در دسترس افراد خردسال نباشند.
  • در صورت امکان از قرار دادن فرش دارای پرزهای بلند در اتاق کودک خودداری کنید، زیرا آنها کانون اجتماع گرد و غبار هستند که می توانند باعث مشکلات تنفسی شوند.
اتاق کودک
  • سعی نمایید در انتخاب جنس رخت خواب کودک از اجناس طبیعی مانند  پنبه ، پشم ، ابریشم یا ترمه استفاده نمایید و برای ضد عفونی نمودن و نظافت با استفاده از مواد آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده به صورت مداوم شسته شوند .
  • برای کاهش امواج الکترومغناطیسی تمام دستگاه های الکترونیکی غیر ضروری را به ویژه در هنگام شب خاموش کنید.
  • برای جلوگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن (گازی که طعم و مزه ندارد)، به صورت متناوب تأسیسات ساختمانی راکنترل کرده و از صحت عملکرد سیستم گرمایشی و سرمایشی منزل خود اطمینان حاصل فرمایید.
  •   از مواد و وسایل طبیعی برای اتاق استفاده کنید ، زیرا که بچه ها به طور مداوم در تماس مستقیم با این وسایل هستند. اصولاً بچه ها خیلی زیاد عرق می کنند وگاهی برای مدت طولانی تن برهنه خود را به وسایل می چسبانند. گفته می شود بیماریهای سرطانی گاهی در اثر ارتباط تن برهنه کودک با وسایل و امکانات پلاستیکی و ایجاد تعریق بین آنها شکل می گیرد که ممکن است سالها بعد بروز کند. بهترین جنس برای وسایل کودک، وسایل چوبی هستند.
 نحوه انتخاب کاغذ دیواری متناسب برای کودک:
رنگ اتاق

در نگهداری کودک باید توجه داشته باشید که بسیاری از رنگ‌های جدید و پرطرفدار انتخاب مناسبی برای اتاق کودک نیستند پس در انتخاب رنگ مناسب به پرفروش بودن یک طرح و یا رنگ خاصی که از جانب فروشنده پیشنهاد میشود اکتفا نکنید و تنها با توجه به شرایط سنی و جنسیت فرزند عزیزتان تصمیم متناسب بگیرید ، حتی اگر می‌خواهید اتاق کودک را کاغذ دیواری کنید، در انتخاب نوع آن دقت کنید؛ در نظر داشته باشید که کاغذ‌ دیواری ‌هایی در بازار موجود هستند که استاندارد های لازم را ندارند و گرده‌های ‌ریزی در فضا پخش می‌کنند که برای سلامت دستگاه تنفسی کودکان شما مضر می باشند.

همچنین هنگام خرید به قابل شست‌و‌شو و حساسیت‌زا نبودن رنگ‌ها و مبلمان توجه کنید. برای دیوارها رنگ‌های شاد و ملایم انتخاب کنید؛ چراکه بعضی از رنگ‌ها برای اتاق یک نوزاد یا حتی نوجوان مناسب نیستند. رنگ‌هایی مثل لیمویی، سبز ملایم و آبی، هم برای مادر و هم برای کودک آرامش‌بخش است. اما برای انتخاب رنگ مبلمان گزینه‌های بیشتری دارید؛ چون اتاق کودک شما در عین داشتن یک هارمونی رنگی مشخص، باید خوش آب و رنگ نیز باشد. رنگ‌های شاد و زنده به اتاق کودک جان می‌بخشد.

انتخاب طرح‌های کودکانه برای دیوار اتاق کودک، اولین فکری است که به ذهن می‌رسد اما شما به جای آن می‌توانید یک فوم با ضخامت مناسب تهیه کنید و آن را روی یکی از دیوارهای ساده اتاق نصب کنید تا فرزند شما نقاشی‌هایش را روی آن نصب کند، با این روش کودک را به عملگرا بودن و رفتار های واقعی سوق می دهید. نصب فوم نقاشی علاوه بر مزیت های فوق ، کودک را وادار به نقاشی در همان فوم کرده و از بهم ریختگی اتاق و کثیف شدن سایر دیوار ها جلوگیری می کند و کودک را با محیط و اطافیان آشنا ساخته و سازگاری و رفتار صحیح اجتماعی را یاد می دهد.

نور اتاق

علاوه بر انتخاب رنگ متناسب باید در نظر داشته باشید که نور طبیعی برای رشد کودک لازم است و این فضا باید نورگیر طبیعی مناسبی داشته باشد؛ بنابراین برای برخوردار بودن اتاق از نور کافی، انتخاب پرده مناسب بسیار مهم است. پرده‌های شید انتخاب مناسبی برای این فضاست چون به‌راحتی می‌توانید میزان عبور نور را به داخل اتاق تنظیم کنید. در صورتی هم که انتخاب شما یک پرده پارچه‌ای است، به طبیعی بودن الیاف آن بی‌توجه نباشید تا انعکاس نور از داخل تار و پودش برای‌تان آزاردهنده نباشد. پرده‌های ضخیم بهتر است حتما آستر داشته باشد تا در طول روز بتوانید پرده را کنار بزنید. تشخیص مناسب رنگ‌ها از طریق نور طبیعی روز برای کودک آسان‌تر است. کودکان برای نقاشی کشیدن، انجام تکالیف و. . . به نوری مناسب احتیاج دارند. همچنین پنجره اتاق کودک باید توری داشته باشد تا از ورود حشرات جلوگیری کند .

اتاق کودک

رعایت کردن تمامی نکات فوق، در رشد و پرورش کودک نقش به سزایی دارند که قابل انکار نمی باشند، در کنار این نکات مهم ، بهره بردن از تجارب یک پرستار کودک بسیار حیاتی می باشد که تنها یک فرد با تجربه و متخصص می تواند در تمامی امورات مرتبط با کودکتان شما را یاری برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پنج =