اتاق خواب

چیدمان اتاق خواب فنگ شویی

۵ نکته برای چیدمان اتاق خواب بر اساس فنگ‌ شویی

اتاق خواب محلی برای استراحت و آرامش افراد است. چیدمان اتاق خواب، در آرامش روحی شما بسیار موثر است. فضای اتاق خواب قبل از هر چیز باید برای شما خوشایند و دلنشین باشد و بتوانید در آن احساس راحتی کنید. صرف زمان و توجه برای ایجاد جریان انرژی مثبت در اتاق‌ خواب تاثیر زیادی بر وضعیت روحی و عاطفی شما دارد.

چیدمان اتاق خواب فنگ شویی

“فنگ‌شویی” (Fengshui) یک فلسفه و فن باستانی در چین است که آموزه هایی برای چیدمان درست و مناسب اشیا دارد به طوری‌ که بر سلامتی و شادی بهترین تاثیر را داشته باشد، باعث ایجاد تعادل و توازن شود و انرژی مثبت «چی» (Qi) در فضا جریان یابد. باور‌ها بر این است که جریان انرژی توسط وسایل مختلفی که به خانه اضافه می‌کنیم گسیخته می‌شود. همچنین وسایلی هستند که قرارگرفتن آن‌ها در اتاق می‌تواند باعث ایجاد جریان مثبت انرژی شود. هر چقدر انرژی مثبت «چی» بهتر جریان پیدا کند، زندگی شما زیباتر می‌شود. بنابراین نحوه چیدمان و قرار گرفتن اثاثیه در اتاق خواب، به اندازه انتخاب آن‌ها اهمیت دارد. بر اساس قوانین فنگ شویی روش‌هایی برای چیدمان اتاق خواب و دکور آن وجود دارد که باعث آرامش روحی و بهبود روابط عاطفی شما می‌شود.

محل قرار گرفتن تخت خواب درست انتخاب کنید

چیدمان اتاق خواب فنگ شویی

چیدمان اتاق خواب باید به نحوی باشد که تخت‌خواب در دورترین فاصله از در قرار گیرد. قسمت بالا، پایین و دو طرف تخت‌خواب، هیچ کدام نباید درست در کنار در ورودی اتاق یا در حمام و سرویس بهداشتی قرار گیرد چون ممکن است در این حالت دچار سردرد‌ و مشکلات شناختی شوید. اما اگر مجبور به انتخاب یکی از این دو حالت شدید، حتما در ورودی اتاق را به سرویس ترجیح دهید. بین دیوار و قسمت بالای تخت‌خواب حدودا ۵ سانتی‌متر فضای آزاد بگذارید تا انرژی جریان پیدا کند. اگر در خانه دوبلکس یا دو طبقه زندگی می‌کنید، بهتر است تخت‌خوابتان را درست بالای اجاق گاز قرار ندهید. اجاق گاز عنصر آتش را در بردارد و گفته می‌شود خوابیدن در مجاورت آتش احتمال بروز مشکلات کبدی را افزایش می‌دهد.

گستره دید وسیع داشته باشید

محل قرار گرفتن تخت‌ خواب را تا حد امکان باید به نحوی انتخاب کنید که دامنه دید وسیع‌تری داشته باشید. محدود کردن فضایی که در معرض دیدتان است به مرور باعث می‌شود چشم‌انداز زندگی‌تان محدودتر شود. هر چقدر فضای جلوی تخت‌خواب وسیع‌تر باشد، تاثیر انرژی در ذهن و ناخودآگاه شما، باعث پیشرفت بیشتر در جنبه‌های مختلف زندگی‌تان می‌شود. بهتر است تخت‌خواب را جایی قرار دهید که بتوانید در ورودی اتاق را ببینید.

چیدمان اتاق خواب فنگ شویی

 مراقب فلش‌های سمی باشید!

چیدمان اتاق خواب فنگ شویی

در حالت ایده‌ آل بهتر است میز پاتختی گرد باشد یا گوشه‌های آن برش خمیده و  هلالی شکل داشته باشد. اما اگر از قبل یک میز پاتختی به فرم مربع یا مستطیل دارید، مطمئن شوید که سطح آن پایین‌تر از سطح تشک‌تان باشد تا مانع از آن شود که گوشه‌های میز پاتختی با تشکیل دو ” فلش‌سمی” (Poison Arrows) مستقیم به تخت‌خواب اشاره‌کنند! این “فلش‌های سمی” که در گوشه‌های تیز اشیا ایجاد می‌شوند، با انتشار انرژی‌های منفی جریان “چی” را آشفته می‌کند. برای میزهای دیگری که احتمالا در اتاق خوابتان قرار دارد هم رعایت این نکات ضروری است. می‌توانید با استفاده از یک رومیزی گوشه‌های تیز را بپوشانید و فلش‌ها را نرم کنید.

در اتاق‌ خواب گیاه زنده و آب قرار ندهید

چیدمان اتاق خواب فنگ شویی

بر اساس اصول فنگ شویی نگه‌داشتن گیاه زنده در فضای آشپزخانه یا اتاق کار و اتاق نشیمن باعث می‌شود انرژی “چی” در فضا جریان یابد و از نقطه‌ای به نقطه دیگر حرکت کند. اما دقیقا بنابر همین دلیل، بهتر است در اتاق خواب‌تان هیچ گیاه زنده‌ای قرار ندهید. گیاهان حجم زیادی از انرژی “یانگ”( که در نگرش چین باستان نماد گرما یا روشنایی است) را برانگیخته و جذب می‌کنند و باعث می‌شوند تعادل و آرامش اتاق‌ خواب‌تان مختل شود. این اتفاق استراحت کردن و خوابیدن برای شما دشوار می‌شود. علاوه بر این گیاهان در طول شب که شما در حال استراحت هستید اکسیژن هوا را جذب و کربن دی اکسید آزاد می کنند و ممکن تنفس شما را دچار مشکل کنند. توصیه می‌شود المان‌های تزیینی که داخل آن‌ها از آب یا تصویری از آب استفاده شده (آبنما، آکواریوم، تابلو نقاشی با تصویر آب یا رودخانه و…) را بنابه دلایل مشابه در چیدمان اتاق خواب به کار نبرید.

به موقعیت آینه دقت کنید

چیدمان اتاق خواب فنگ شویی

اگر در چیدمان اتاق‌ خواب‌ تان یک آینه در نظر گرفته‌اید، بهتر است آن را درست بالای تخت‌خواب یا روبه‌روی آن قرار ندهید. بر اساس بعضی از باورهای فنگ شویی، حضور آینه در محل نادرست در اتاق‌خواب باعث می‌شود ناخودآگاه شما در خواب دچار آشفتگی شود. بهترین محل قرار گرفتن آینه در دو طرف بالای تخت است. اگر در ورودی اتاق در معرض دیدتان نباشد، می‌توانید یک آینه را طوری قرار دهید که بتوانید از داخل تخت‌خواب در ورودی را ببینید اما دقت کنید که آینه نباید تصویر تخت‌‌خواب را منعکس کند.

بهتر است این نکات را در چیدمان اتاق خواب رعایت کنید :

  • اتاق‌ خواب را با وسایل اضافه‌ای که به آن‌جا تعلق ندارند شلوغ نکنید و از اتاق خواب‌تان به عنوان انباری استفاده نکنید.
  • همیشه لباس‌هایتان مرتب داخل کشو و کمد قرار دهید.
  • فضای زیر تخت‌خواب و میز دراور را به طور مداوم تمیز کنید.
  • تا حد امکان از انبار کردن وسایل در زیر تخت یا میز دراور اجتناب کنید و در صورتی که مجبور به این کار هستید وسایل را با نظم بسته‌بندی کنید.
  • از آباژور برای ایجاد روشنایی غیر مستقیم و ملایم استفاده کنید و از به کاربردن لامپ‌های پر نور بپرهیزید.
  • تخت‌خوابی را انتخاب کنید که در قسمت بالا دارای یک صفحه یا تاج هستند. این تخت‌خواب‌ها با ایجاد یک مرز و حریم، در هنگام خواب احساس آرامش و امنیت ایجاد می‌کند.

هر چیزی که در اتاق‌ خواب قرار می‌دهید تاثیر عمیقی روی جریان انرژی چی دارد اما حقیقت این‌ است که هیچ فنگ شویی صددرصد ایده‌آلی وجود ندارد. بنابراین قوانین را به خاطر بسپارید و با استفاده از وسیله‌هایی که از قبل دارید یا وسایل جدیدی که تهیه می‌کنید، چیدمان اتاق‌ خواب تان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و از جریان مثبت انرژی در آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − چهار =